Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

W 2023 r. nasze Przedszkole realizowało Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Z tego tytułu otrzymaliśmy dotację celową w wysokości 3000 zł na zakup nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz na realizację działań promujących czytelnictwo: nabycie książek stanowiących nagrody dla dzieci za udział w działaniach promujących czytelnictwo oraz organizację wystaw i konkursów w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

Nasze wybrane działania w roku 2023 r. promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci:

• Nawiązanie współpracy z biblioteką dzielnicową- wzajemna wymiana informacji na temat wydarzeń promujących czytelnictwo w przedszkolu czy bibliotece.
  • Wypożyczanie książek dla dzieci i czytanie ich w przedszkolu, założenie karty czytelniczej dla każdej z grup, zachęcanie do wypożyczania z rodzicami i czytania w domu.
  • Zwiedzanie biblioteki,  poznanie pracy bibliotekarza, zapoznanie z różnymi rodzajami książek .
  • „Popołudnie z bajką” – cykliczne czytanie.
  • "Książkowy piątek"-zachęcanie dzieci do przynoszenia własnych pozycji książkowych do wspólnego czytania.
  • W ramach spotkań “Rodzice – Dzieciom” – zaangażowanie rodziców, starszego rodzeństw bądź dziadków w czytanie w przedszkolu nowo zakupionych pozycji książkowych.
  • Realizacja projektu "Plecaczkowe czytanie"- wypożyczanie z przedszkola plecaczka z książką i bohaterem książki, wspólne rodzinne czytanie w domu, dokumentowanie spotkania w pamiętniku.
  • "Kącik wymiany książek"- w części wspólnej przedszkola punkt zbierania i wypożyczania książek dla dzieci i dorosłych.
  • Założenie w salach kącików książek – wspólne układanie książek wg rodzaju.
  • Obchody „Międzynarodowego Dnia Książki”.
  • Pedagogizacja rodziców – artykuły na gazetce w szatni oraz stronie internetowej nt. znaczenia książki, wpływu na dziecko, propozycje ciekawych pozycji literatury dziecięcej itp.
Data dodania: 2023-12-31 12:47:05
Data edycji: 2024-01-06 14:58:42