Historia Przedszkola

Historia naszego przedszkola rozpoczyna się zaraz po wojnie. Jeszcze nie udało nam się dotrzeć do prawdziwej daty początku funkcjonowania placówki. Dokument w posiadaniu, którego jesteśmy potwierdza, że przedszkole na pewno istniało i prowadziło swoją działalność 20 czerwca 1946 roku.

W tamtym okresie przedszkole prowadzone było przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek N.M.P. Siostry prowadziły przedszkole do 15 grudnia 1948 roku w baraku przy ul. Dickmana. Po siostrach zakonnych przedszkole przejęły osoby świeckie. W baraku przedszkole mieściło się do 1957 roku, by 25 stycznia 1957 roku przenieść się do nowo wybudowanego budynku przy ul. Bosmańskiej 26A, w którym mieści się do dnia dzisiejszego

W pierwszym roku przedszkole prowadziło 3 oddziały po 35 dzieci. W 1958 roku wychowanków było już znacznie więcej, bo opieką w 4 oddziałach objętych było 145 dzieci. Przedszkole przez cały czas swojej działalności ściśle współdziałało z rodzicami, którzy angażując się w Komitecie Rodzicielskim pomagali wychowawczyniom i kierownictwu przedszkola w stworzeniu dla dzieci jak najlepszych warunków do zabawy i pracy.

Od 1962 przedszkole współpracowało ze Stocznią Marynarki Wojennej im. Dąbrowszczaków, dzięki której do dnia dzisiejszego posiadamy metalowe wyposażenie ogrodu.

Przez wszystkie wcześniejsze lata działalności przedszkola dzieci tak jak dzisiaj spotykały się z przedstawicielami różnych zawodów poznając ich pracę. Przez ponad 60 lat swojej działalności przedszkole zapraszało w swoje progi dzieci w wieku 3-6 lat.

Dzieci z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX wieku tak jak te z XXI wieku bawiły się w ogrodzie, wypoczywały po obiedzie, wyjeżdżały na wycieczki, występowały dla swoich bliskich. Na początku XXI nadal jesteśmy przedszkolem 4 oddziałowym. Szczycimy się swoją już prawie 70 letnią historią. Wielu naszych absolwentów przyprowadza do nas dzieci i wnuki porównując i wspominając swoje dzieciństwo spędzone w Przedszkolu nr 11.

Data dodania: 2017-09-12 11:15:03