Koncepcja pracy Przedszkola Nr 11

Pod Kasztanami” w Gdyni

na lata 2011-2016

W obszarze wychowania, opieki i kształcenia:

1. Przygotowujemy dzieci do podjęcia nauki.

2. Budujemy przyjazny klimat przedszkola sprzyjający prawidłowemu rozwojowi dzieci.

3. Tworzymy warunki do kształtowania nawyków i zachowań proekologicznych oraz prozdrowotnych

4. Rozwijamy zainteresowania przyrodnicze poprzez obserwację  i badanie środowiska.

5. Włączamy rodziców we wspólne czytanie.

6. Uczestniczymy w różnorodnych konkursach i przeglądach zewnętrznych prezentując uzdolnienia i zainteresowania wychowanków.

7. Pielęgnujemy tradycje narodowe i regionalne, zainteresowanie miastem rodzinnym i jego dziedzictwem

8. Uczestniczymy w życiu kulturalnym poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi i artystami, udział w występach teatralnych.

9. Prowadzimy zajęcia dodatkowe zgodnie z zainteresowaniami dzieci.

10. Wyposażamy przedszkole w pomoce dydaktyczne sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi wychowanków i tworzymy miejsca do podejmowania aktywności własnej.

11. Prowadzimy diagnozę i dokumentujemy rozwój naszych wychowanków.

12. Tworzymy bezpieczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu.

13. Współpracujemy ze szkołą, ułatwiamy naszym dzieciom start w szkole.

14. Stawiamy dzieciom wysokie, ale realne wyzwania dostosowane do ich możliwości rozwojowych.

W obszarze współdziałania z rodziną i środowiskiem:

1. Współpracujemy z rodzicami w ramach spójnego systemu wychowania w rodzinie

i przedszkolu.

1. Wspólnie z rodzicami tworzymy i modyfikujemy koncepcję pracy przedszkola.

2. Zapoznajemy rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz programami realizowanymi w naszym przedszkolu.

3. Oferujemy różnorodne formy współpracy przedszkola z rodziną dostosowane do potrzeb i oczekiwań rodziców.

4. Prowadzimy edukację pedagogiczno-psychologiczną rodziców.

5. Rodzice są stale i na bieżąco informowani o postępach w rozwoju dzieci.

6. Zachęcamy rodziców do współorganizowania uroczystości przedszkolnych.

7. Stosujemy aktywne metody prowadzenia zebrań z rodzicami.

8. Promujemy przedszkole w środowisku.

9. Współpracujemy z instytucjami środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju.

10. Organizujemy spotkania dla dzieci nie uczęszczających do naszego przedszkola.

W obszarze organizacji i zarządzania przedszkolem:

1. Tworzymy system dokształcania i doskonalenia pracowników pedagogicznych.

2. Dokumentujemy pracę przedszkola zgodnie z prawem.

3. Modernizujemy ogród przedszkolny, przystosowujemy do realizowania treści zdrowotnych oraz przyrodniczych.

4. Inspirujemy pracowników do zdobywania dodatkowych kwalifikacji oraz doskonalenia zawodowych kompetencji.

5. Integrujemy pracowników placówki poprzez wspólne spotkania  i uroczystości.

6. Poprawiamy warunki pracy i podnosimy poziom bezpieczeństwa.

7. Współdziałamy w budowaniu dobrego wizerunku przedszkola w środowisku, w podnoszeniu jakości jego pracy.

8. Realizujemy dodatkowe zadania na rzecz dzieci, placówki i środowiska zgodnie z zainteresowaniami, uzdolnieniami i potrzebami.

9. Pozyskujemy dodatkowe środki do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych oraz organizacyjnych placówki.

10. We współpracy z Urzędem Miasta oraz Radą Dzielnicy poprawiamy stan techniczny budynku- fundamenty, taras, schody zewnętrzne, ogrodzenie.